Makat siğili - Anal kondilom- Kondiloma Akuminata nedir?

Anal siğil HPV denen bir virüsün anal bölgede meydana getirdiği bir hastalıktır. Büyüme ve bulaşma riski olan  sıklıkla cinsel yolla bulaşan bu hastalık  farklı yollarla da gelişebilir, örneğin doğumda  anneden çocuğa bulaşma riski  mevcuttur.

Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi sıklığı son yıllarda daha fazla artmaktadır. Özellikle homoseksüel ilişki önemli bir risk faktörüdür. Normal cinsel yolla da bulaş riski mevcuttur.

Hangi tür HPV virüsü Anal siğil- Makat siğili- Anal kondilom bulaşında rol alır ?

Anal bölge – Makat bölgesine ait HPV veya ‘’human papilloma virüs’’ HPV-6, HPV-11, HPV-16 veya HPV-18 olarak adlandırılan virüslerle bulaşır.

HPV-16, HPV-18, HPV-31, HPV-33, HPV-35, HPV-39, HPV-45, HPV-51, HPV-52, HPV-56, HPV-58 ve HPV-59 olmak üzere toplam 12 adet HPV tipi onkojen veya kanserojen virüsler olarak bilinir cinsel organ kanserleri (penis, vajina) ve rahim ağzı kanserine neden olabilir. Rahim ağzı kanserlerinin % 99’u ve makat kanserlerinin % 88’inin HPV ile ilişkili olduğu ileri sürülmektedir.

Makat siğilinin oluşması için gecen süre ne kadardır ?

Ortalama 2-3 aylık bir sürede makat siğili meydana gelir.

Anal Siğil – Makat siğili nerede oluşur ?

Büyük oranda anal bölgede ve anal kanal içerisinde (yaklaşık %80 den fazla) bulunurken sadece anal kanalda ve anal bölge derisinde de bulunabilir.

Anal Siğil -Makat siğilinin belirtileri nelerdir ?

Özellikle anal bölgede- makat çevresinde belli bir büyüklüğe ulaşmadan bulgu vermeyebilir. Büyüyerek kondilom halini aldığında  ise ıslaklık, kitle  bası ağrısı oluşturan  karnabahar görüntülü  bir hal alabilir.

Tanısı için muayenenenin yanı sıra boğaz kültürü anal sürüntü, idrarda sürüntü kültürü alınabilir. Beraber bulunma ihtimali nedeniyle  HİV, frengi, gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar da tetkik edilmelidir.

Anal siğil tanısında endoskopik tetkik gereklimidir ?

Özellikle  anal bölgenin dikkatli, aydınlık cilt muayenesi yanında anal kanal içerisininde görüldüğü   boya yardımlı olan (yüksek çözünürlüklü anal endoskopik muayene -anoskopi )  -rektoskopi incelemeleri  tanı için gerekebilir.

HPV enfeksiyonundan aşı ile korunabilirmiyiz ?

HPV enfeksiyonu oluşması sonrasında aşının faydası olmadığı bilinmektedir.Tüm 12 yaş üzeri çocukların aşılanması ile  HPV nedenli kanserlerin ve anal siğillerin önemli bir bölümünün engellenebileceği düşünülmektedir.

Anal Siğil- Anal Kondilom- Makat siğili tedavisi nasıl olur ?

Belirli bir büyüklüğe ulaşmadığında Genelde kısa süren tedavilerle kolaylıkla işe dönüş sağlanabilen tedaviler şeklinde uygulanabilirler.

Siğili yakan ilaçlar podofillin, biklorik asetik asit, triklor asetik asit vb gibi ilaçlar  ile siğil bölgesine uygulamalar yapılabilir. Bu uygulama sonrasında  cilt bölgesinde yanıklar olabilir renk değişiklikleri olabilir.İlaç uygulamaları takip edilmelidir.Zira tipne göre  % 35-60  varan oranlarda tekrar etme riski mevcuttur.

Cerrahi  tedavi , tam olarak çıkartılabilse de tekrar görülebilir.Anestezi gerektirebilir.

Kriyoterapi (dondurma),koterizasyon,  gibi tedaviler tekrar riski olsa da makat kanalı içerisine uygulanabilir. sıvı hava veya sıvı azot ile uygulanır.

İnfrared tedavisi: lokal anestezi ile kolaylıkla muayenehane koşullarında ağrısız olarak yapılabilmekte ve hasta derhal işine geri dönebilmektedir. Bu teknikte % 7-20 oranında nüks görülür.

 Lazer tedavisi: CO2 lazer kullanılır. Yaygın siğillerde etkili olabilir,  gebelerde uygulanabilir. Tekrar oranı düşüktür.

Anal Siğil- Makat siğili (anal kondilom) tedavi sonrasında tekrarlayabilir mi ?

Evet. Bu hastalık tedavi sonrası takip ve tekrarlayan tedavi seansları gerektirebilir. Uzun sürebilir. Partnerin tedavisi, cinsel temastan kaçınmak, prezervatif kullanmak gibi koruyucu önlemlerin alınması gerekir.