Anal Stenoz -Anal Darlık

Anala bölgenin darlık oluşturan lezyonları başta hemoroid, peri anal kitle çıkartılması,anal bölgenin kondilom çıkartılması  vb gibi anal bölge cerrahisi  olmak üzere, çok aşağı yerleşimli tümör çıkartılması sonrasında, sfinkteroplasti sonrasında  darlık tekrarlayan peri anal apse  fisttüllerin enfeksiyoz ve yapısal hastalıkların etkisiyle görülebilir. Radyoterapi Anorektal bölge tümörleri, serviks kanseri, prostat kanseri anal darlık meydana getiren diğer nedenler olabilir.

Bir diğer sebep özellikle devamlı dışkı yumuşatıcıların kullanılarak dışkının inceltilmesi ve yumuşak tutulmasıdır.

Hastaların başlıca şikayeti ağrılı, zorlukla dışkı yapılmasıdır. Dışkılama sırasında veya sonrasında kanama ve dışkı çapında azalma genellikle mevcuttur. Parmakla gaytanın çıkartılmaya çalışılması olabilir.Bu yöntemlerden her birisi yeniden travmaya yol açarak problemi daha da derinleştirir. Biriken gaita taşma nedeniyle fekal akıntı, perianal ıslaklık ve diyare gibi semptomlara yol açabilir.

Anal darlık tedavisi başlıca anal genişletme egzersizleri(dilatasyon) anal bölgede darlığın düzeltlmesi (strüktüroplasti), sfinkterin bir kısmının kesilmesi, çeşitli cerrahi taktiklerle  cilt ilerletmesi yapılarak darlıkların açılması için ameliyatlar yapılabilir.

Bazı durumlarda darlıklar genişletilemez ve ilerleyici olursa kalın barsağın karın duvarına açılması bile gerekebilir.